Bali - Kubu

Bali - Kubu

Bali - Kubu

Vyslovte „Bali“ nahlas a okamžitě na vás dýchne vůně dálek a exotiky. Tento malý indonéský ostrov, kde stále žijí legendy dobra a zla, je jedinou hinduistickou oblastí mimo Indii a má právem pověst turistického ráje s překrásnou přírodou, která vyzývá nejen k potápění.

Bali patří mezi nejnavštěvovanější místa v Indonésii, kam tisíce lidí jezdí na líbánky, za surfingem, potápěním, cestováním i odpočinkem. Ideální je naplánovat dovolenou v rozmezí duben - říjen, kdy se vyhnete období dešťů. Na Bali nemusíte mít žádné speciální očkování.

Vesnice Kubu se nachází na severovýchodě ostrova asi dvě hodiny jízdy z letiště v Denpasaru. Krásné prostředí resortu Relax Bali zpočátku kontrastuje s domky většiny místních obyvatel, pro které jsou cestovní ruch a práce na rýžových polích hlavními zdroji příjmů.

Přestože by někdo mohl mít pocit, že chtějí z každého bělocha jen vytáhnout co nejvíc peněz, jsou Balijci krásní a milí lidé, kteří se hodně usmívají a neustále něco slaví.

Bali 1Bali 2Bali 3

Po ostrově plném vonných tyčinek, posvátných míst a památek je ideální cestovat na motorce. Ačkoliv provoz na silnicích vypadá chaoticky a nebezpečně, nenechte se odradit. Na Bali řídí motorky i děti a pravidla jsou jednoduchá: větší auto má vždy přednost. Pro řízení auta nebo motorky na Bali potřebujete jen mezinárodní řidičský průkaz. Ale žádné obavy – v případě, že ho nemáte, je to pronajímatelům aut a motorek celkem jedno. Pokud ovšem bez řidičáku a přilby potkáte policii, budou po Vás chtít úplatek.

Vnitrozemí ostrova je hornaté, tvořené dvěma sopečnými krátery – majestátným Gunung Agung (3142 m.n.m.) a Batur (1717 m.n.m.) se stejnojmenným jezerem. Noční výlet na Batur je krásný turistický zážitek okořeněný nádherným východem slunce. Výstup není náročný, jen si s sebou přibalte teplejší mikinu a pohodlné tenisky.

Ideálními místy k odpočinku jsou vodní palác v Ujungu a areál s bazény Tirtagangga. Mají krásné zahrady, vodní kanály s rozkvetlými lotosy či umělá jezírka s vodotrysky. Naopak čilí ruch najdete v Ubudu, kde v místních uměleckých dílnách a velkém tržišti levně pořídíte dárky. Při cestě se můžete zastavit v původní balijské vesnice Bali Aga nebo úžasném parku, kde chovají nejrůznější druhy ptáků a plazů.

Nevynechejte návštěvu pralesa, kde vám průvodce ukáže kakao, vanilku, citronovou trávu nebo vám utrhne čerstvý kokos.

Bali 4Bali 6Bali 5

Makakové mají na ostrově své nezastupitelné místo. Ačkoliv vzbuzují dojem roztomilých zvířátek, jsou to potvory. Půjdou po vašem foťáku, batůžku, jídle a přitom budou cenit zuby a syčet, ale nedejte se.

Z řady památek by Vám neměl ujít Besakih - chrámový komplex z 8. století, který najdete ve výšce 1000 m n. m. na úpatí sopky Agung. Největší chrámy jsou zasvěcené „svaté trojici“ - Brahmovi, Višnuovi a Šivovi. Tito tři bohové ztělesňují zároveň věčný koloběh vesmíru – Brahma je Stvořitel, Višnu Udržovatel (Ochránce) a Šiva Ničitel světa. O tom, že tohle místo žádný turista nevynechá, svědčí stánky se suvenýry před vchodem do komplexu, které nápadně připomínají českou pouť.

Kromě výše zmíněných míst, která jsme navštívili (a to jsem jich ještě opravdu mnoho navštívít nestihli!), ostrov nabízí 400 km pláží. Většina z nich je pokryta černým sopečným pískem, některé jsou bělostné a přerušované divoce rozeklanými pobřežními skalami. Jižní pobřeží je místy vystaveno obrovským příbojovým vlnám, kvůli kterým sem jezdí surfaři nejen z Austrálie. K potápění je ideální oblast Padangai a Tulamben, kde najdete i několik českých základen. Doporučujeme výlet na Manta Point, kde v příboji můžete narazit na rodinku mant (nebo rejnoků, chcete-li). V zimním období při troše štěstí uvidíte i vzácné Mola Mola - zvláštní a dnes už téměř vyhubená mořská ryba z čeledi měsíčníkovitých.

Pokud chcete zažít jedinečnou dovolenou v tomhle koutě světa, kde každý den bude plný nevšedních zážitků i dobrého jídla, neváhejte se na nás obrátit! Na Bali se rozhodně nebudete nudit a přivezete si spoustu krásných vzpomínek.